Oliwa jest stara jak świat – i nie jest to przesadą. Opisywały ją najstarsze alfabety. Wśród takich słów jak alef- bydło czy beta -dom, królowało zai – oliwa. Większość ludów przypisywała jej boskie właściwości. Starożytny Egipcjanin powiedziałby nam dzisiaj, że ten przysmak podarowała ludzkości Izyda, a Grek przypisałby wynalezienie oliwy Atenie. W Biblii natomiast oliwa z oliwek występuje około… 140 razy! Obecnie jest nieodłącznym elementem większości kuchni – zwłaszcza włoskiej. Największym poważaniem cieszy się oliwa extra Vergine. W czym tkwi jej fenomen?

Oliwa extra Vergine dobrej jakości – czyli jaka?

Ten składnik w starożytności stawiany na równi ze złotem, obecnie gości na większości stołów. Oliwa extra Vergine oznacza dosłownie oliwę naturalną. Pozyskiwana podczas tłoczenia oliwek na zimno, nie zawiera dodatków chemicznych, ulepszaczy ani konserwantów. Oryginalna oliwa Extra Vergine powstaje wyłącznie ze świeżych oliwek z pierwszego tłoczenia w temperaturze pokojowej poniżej 27 stopni Celsjusza. Wyciśnięta prosto z owoców w sposób mechaniczny, tworzy 100% czystej wartościowej oliwy.

Oryginalna oliwa extra Vergine musi spełniać szereg wymagań. Jednym z najważniejszych jest określony stopień kwasowości. Nie może przekroczyć 0,8%. Prawdziwi smakosze uważają, że oryginalna oliwa extra Vergine powinna spełniać jeszcze bardziej restrykcyjne warunki. Sugerują, że najwyższej jakości produkty mają poniżej 0,3% kwasowości. 

Warto wiedzieć, że próbki oliwy są badane w laboratoriach pod kątem chemicznym i fizycznym. Dopiero po zatwierdzeniu mogą trafić do użytku. Oliwa extra Vergine przechodzi też przez specjalny panel testerski, który wyodrębnia wszelkie defekty oraz opisuje jej walory organoleptyczne.

oliwa extra Vergine

Dlaczego oliwa extra Vergine jest tak cenna dla zdrowia?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podaje, że oliwa z oliwek extra Vergine ma trzy znaczące dla zdrowia działania odżywcze. Są one kwalifikowane ustawowo. 

Po pierwsze – oliwa tego typu obfituje w tłuszcze jednonienasycone. Wpływają one na unormowanie poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto uprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego, wspierają pamięć i koncentrację. Zapobiegają nowotworom i zawałom, co udowodniono naukowo.

Po drugie – oliwa extra Vergine zawiera także mnóstwo witaminy E. Oryginalna oliwa extra Vergine ma nawet jej ponad 20 mg%, czyli więcej niż 166% dziennego zapotrzebowania. Witamina E zwana witaminą młodości eliminuje wolne rodniki, przy czym również działa antynowotworowo. 

Po trzecie – oliwa z oliwek extra Vergine jest bogata w polifenole, które nadają jej lekko gorzkawego smaku. Substancje przeciwutleniające wspomagają ochronę lipidów zawartych we krwi przed stresem oksydacyjnym. Te naturalne związki roślinne zapobiegają miażdżycy, udarowi oraz zawałowi serca.

Dobrej jakości oryginalna oliwa extra Vergine to zastrzyk witalności dla organizmu. W lekko zielonkawym lub wpadającym w złoto kolorze, skrywa w sobie mnóstwo witamin z grupy B, prowitaminę A i witaminę C, a także minerałów – potasu oraz magnezu. Jeśli więc lubisz łączyć ze sobą wyjątkowy smak i dbałość o zdrowie, oliwa extra Vergine jest dla Ciebie.

Jakie zastosowanie ma oryginalna oliwa extra Vergine?

Ten przysmak to podstawowy tłuszcz stosowany w diecie śródziemnomorskiej. Stąd powiedzenie George Duhamela: Gdzie oliwka nie chce rosnąć, tam kończy się świat śródziemnomorski. Obecnie jednak oliwa extra Vergine króluje na całym świecie – także w Polsce. 

To niezwykle uniwersalny produkt, który możesz łączyć z mięsami, makaronami, rybami, jak i ryżem. Pysznie komponuje się z pieczywem i owocami morza. Do użytku na zimno, smażenia lub pieczenia, wyróżnia się wyrafinowanym smakiem i zapachem. 

Jeśli chcesz posmakować oryginalnej oliwy extra Vergine, zapraszamy do zakupów w naszym sklepie. Oferujemy przysmaki renomowanych producentów prosto z Włoch. Atrakcyjne cenowo, są dostępne w przeróżnych smakach – począwszy od świeżych ziół, po trufle oraz karczochy. To prawdziwy raj dla podniebienia oraz miłe zaskoczenie dla gości na każdej imprezie oraz towarzyskim wydarzeniu!