Karczochy jemy przez cały rok:) Na szczęście,  jeśli wziąć pod uwagę nie tylko sezon w Polsce ale też we Włoszech, to jest on dość długi. W typowo zimowych miesiącach zadowalamy się przetworami jak serca w zalewie, czy pasta do smarowania.

Dziś przychodzimy do Was z super pysznym daniem , które do tego nie jest wcale skomplikowane w przygotowaniu. Wystarczą świeże karczochy, i dobrej jakości olej do głębokiego smażenia. Takie smażone karczochy są bardzo chrupiące, sycące ale nie ciężkie i przepyszne. Gotowi ? Oto:

Karczochy po żydowsku – skąd pochodzą?

Oczywiście jak nietrudno się domyślić z kuchni żydowskiej, ale oryginalna receptura powstała oczywiście we Włoszech.  Po raz pierwszy bowiem tak przyrządzone karczochy jadano w rzymskim getcie żydowskim podczas obchodów Jom Kippur. Najlepsze do przygotowania tego dania będą karczochy rzymskie (mammole) – są delikatne i pozbawione kolców. Jeśli jednak masz akurat inna odmianę, nie zniechęcaj się, bo też będą smakowały wybornie.

Przepis na karczochy po żydowsku

Potrzebujesz:

  • świeże karczochy
  • olej do głębokiego smażenia lub filtrowana oliwa z oliwek (ok 2 litrów)
  • sól i pieprz
  • sok z cytryny (zależy ile masz karczochów, ale na cztery średnie sok z jednej sztuki cytryny wystarczy)
  • opcjonalnie białe wino

Przygotowanie:

Sok z cytryny wlać do miski z zimną wodą. Miska ma być takiej wielkości, zęby główki karczochów po obraniu swobodnie mogły w niej się zanurzyć. W pierwszej kolejności karczochy należy obrać ze zdrewniałych listków i oczyścić ich środki (jak przygotować karczochy do gotowania)Natychmiast po oczyszczeniu zanurzać je w wodzie z cytryną, żeby nie ciemniały. Olej rozgrzewamy do temp ok 150 stopni (właśnie dlatego może to być tez oliwa z oliwek, temperatura nie jest bowiem zbyt wysoka). Karczocha po wyjęciu z wody delikatnie nim potrząsając pozbawiamy wody i rozchylamy listki tak, żeby nie były blisko siebie.

Smażenie

Czas na karczochy po żydowskusmażenie.  Zanurzamy całego karczocha w oleju i smażymy 10-12 minut, powinny mieć jasno złocisty kolor. Dobrze użyć szczypiec np grillowych  bo pomagają w manewrowaniu karczochem tak, aby cały był zanurzony podczas smażenia. Po tym czasie wyjąć warzywo i odłożyć na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Po usmażeniu wszystkich główek, podkręcić nieco temperaturę tłuszczu (do ok 170 stopni). Delikatnie (baaardzo delikatnie) spryskać karczochy LODOWATĄ wodą, której nadmiar strzepać tak, żeby nam nie pryskała podczas drugiej części smażenia. Ponownie zanurzyć je po kolei w gorącym tłuszczu na 3-4 minuty  natychmiast podawać.

My tak przygotowanych karczochów nie doprawiamy już niczym poza solą i pieprzem. Zjadamy je tez bez żadnych dodatków, jako solidną przystawkę lub nawet lekką kolację, choć jak się zje ze trzy sztuki to już nie jest taka lekka;)

Wariant z białym winem : Niektórzy, zamiast pryskać karczocha lodowatą wodą, zanurzają go na chwilę w białym zimnym winie. Obie te czynności mają sprawić, ze w drugim smażeniu karczochy będą bardziej chrupiące.

Polecamy to danie z całego serca, jest niebanalne, łatwe pyszne i zdrowe- no dobra, może nie aż tak bardzo dietetyczne, ale karczoch i  oliwa z oliwek to przecież samo zdrowie. 🙂

fot. https://www.soniaperonaci.it/carciofi-alla-giudia/

 

 

 

Cart Menu Button Image0Left Menu Icon
Your Cart