Molise to niewielki wyżynno-górzysty region w centralnych Włoszech, przez który przebiegają Apeniny. Bogaty w źródła wody. Graniczy z takimi regionami jak Kampania, Lacjum i Abruzja, z którą do 1963 roku Molise tworzyło jeden region. Abruzja i Molise oddzielają Włochy północne od południowych.
Prosta i tradycyjna kuchnia Molise łączy tradycję pasterską i rybacką. Popularne są małe, rodzinne zakłady, które produkują wyroby do małych sklepików, a w restauracjach często można spotkać kelnerki i kelnerów ubranych w regionalne stroje.
Do dań dodawana jest rodzima oliwa z oliwek, czosnek, aromatyczne zioła oraz peperoncino, przez co kuchnia Molise jest bardzo pikantna.
W kuchni tego regionu wykorzystuje się warzywa, na czele których stoją pomidory (zarówno świeże jak i w przetworach), rośliny strączkowe i karczochy. W lasach królują borowiki i trufle. W Molise spotkamy również najdroższą przyprawę świata – szafran. Z 200 krokusów otrzymujemy 1 kg nitek szafranowych.
Wśród serów najbardziej popularne są: mozzarella, caciocavallo, pecorino, trecce – pleciony w splot warkoczowy, burrino – z zatopioną gomółką masła. Wysoko w górach wyrabiany jest przez pasterzy tzw. ser koński, o charakterystycznym kształcie tykwy. Nazwę swą zawdzięcza temu, iż był zwożony z gór na grzbietach koni.
W Molise jada się dużo potraw mięsnych, które są proste, mocno przyprawione. Na stołach króluje jagnięcina, koźlina i baranina, a także wieprzowina, z której wyrabiane są kiełbaski salami i soppressata, przechowywane niekiedy w ceramicznych dzbanach, zanurzone w lokalnej oliwie. Produkowana szynka może być konserwowana w soli lub wędzona, co stanowi rzadkość na terenie Włoch. Popularny jest barani gulasz. Jada się wieprzowe wędzone szynki, kiełbasy, salami, wędzonki. Wartą uwagi jest abbacchio (jagnię pieczone w kawałkach) albo castrato (wykastrowane jagnię, często duszone jako potrawka z pomidorami, winem, ziołami, cebulą i selerem – intingolo di castrato).
Czasem na specjalne okazje podawane jest pieczone prosię z rusztu.
Molise charakteryzuje się świetnymi warunkami do uprawy winorośli. Najlepsze wina Molise pochodzą z doliny Biferno. Z odmian winorośli Montepullciano, Trebbiano Toscano i Aglianico. wytwarza się czerwone Biferno. Innymi regionalnymi winami są Pendro di Isernia a także Di Majo Norande- niezwykłe, słodkie wino regionu o jasno pomarańczowym kolorze, pachnące różą, morelą i szałwią. Warte spróbowania.