Karczoch to warzywo, które, bądźmy szczerzy, nie cieszy się estymą w kuchni polskiej. Według nas zasadniczym tego  powodem jest fakt, ze nie wiemy, jak przyrządzać karczochy. Często słyszymy od naszych klientów, że są one zdrewniałe, gorzkie etc. Mamy zupełnie inne doświadczenia, bardzo lubimy karczochy i jak tylko rozpoczyna się sezon, można znaleźć je na naszym stole co najmniej dwa razy w tygodniu.  Ciekawi jesteśmy, czy możemy wspólnie karczochy odczarować? W końcu  Włosi są w światowej czołówce w ich  produkcji.

Dobry, czy zdrowy?

Oczywiście jedno i drugie. Swoje zdrowotne właściwości karczochy zawdzięczają obecności cynaryny.  Ma ona właściwości żółciotwórcze i żółciopędne. Poprawia produkcję żółci i jej przepływ. Pobudza regenerację miąższu wątrobowego.  Przeciwdziała stłuszczeniu wątroby w zaburzeniach gospodarki lipidowej i obniża poziom cholesterolu całkowitego. Z tego względu jest stosowany przez wiele koncernów farmaceutycznych w produkcji suplementów diety. 

Oprócz tego, karczoch jest żródłem inuliny. – jednej z rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego, która nie ulega trawieniu w jelicie cienkim. Pomaga więc  skutecznie regulować pracę przewodu pokarmowego, w tym jelit, a dodatkowo – wpływa na zwiększenie przyswajalności wybranych składników mineralnych.

Nie możemy zapomnieć o tym, że karczoch  stanowi źródło wielu cennych dla naszego zdrowia witamin oraz składników mineralnych. Najważniejsze z nich to: witamina C, oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo  potas, cynk, fosfor, wapń, żelazo i magnez.

Karczochy, podobnie jak inne warzywa, są bardzo niskokaloryczne – w 100 g mają zaledwie 49 kcal.

 

karczoch

Karczochy – jak sobie z nimi radzić w kuchni? 

Obróbka karczocha, nie ukrywajmy, może zniechęcić do niego niejednego kucharza. Ale nie taki karczoch straszny……..Warzywa zbierane są, zanim zakwitną. Ich główki są wtedy dość ciasno zwinięte. Otwarte, ciemne, kwitnące główki to znak, żeby takiego karczocha nie kupować, bo nie nadaje się on do jedzenia.  Zatem, jeśli masz już odpowiedni egzemplarz , deskę do krojenia i ostry nóż, możesz zaczynać:

1. Odetnij nożem łodygę do wysokości 2-3 cm od nasady (jeśli planujesz zrobić je po żydowsku, możesz zostawić trochę dłuższą, przyda się przy głębokim smażeniu).

2. Teraz poodrywaj zewnętrzne ciemne i twarde listki, również te, które odstają.

3. Ponownie ułóż karczocha na desce i odetnij górną część kwiatostanu tak, aby do końca pozbyć się twardszych części liści. Powinno się to udać przy odcięciu ok 1/3 kwiatu.

4. Delikatnie rozchyl listki i za pomocą łyżeczki (u nas łyżka do melonów) lub nożyka pozbądź się wszystkich włosków uważając, by  nie uszkodzić serca, czyli tego białego środka. Od razu po oczyszczeniu przełóż karczoch do naczynia z wodą wymieszaną z sokiem z cytryny, zapewnisz mu tym samym ładny zielony kolor. W innym przypadku karczoch ściemnieje.  Jeśli opis nie pomógł, kliknij w filmik, w którym Włoszka Anna rozbraja karczocha dokładnie tłumacząc cały proces.

 

Jak przyrządzać karczochy ?

Najprostszą metodą jest ich ugotowanie w wodzie i podanie z ulubionym dipem.  Ważne, aby pamiętać położyć go po ugotowaniu w taki sposób, żeby woda zgromadzona w nim podczas gotowania, mogła swobodnie wypłynąć. Pomysłów na dania z dodatkiem karczochów, czy serc karczochów jest mnóstwo, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Podczas naszych wyjazdów do Włoch najlepsze, jakie jedliśmy to były:

  • Karczochy po rzymsku, przepis znajdziecie w świetnym filmiku tutaj . 
  • Karczochy po żydowsku – to danie uwielbiamy przyrządzać samodzielnie, najlepszy przepis od Soni Peronaci jest w zakładce z przepisami.
  • Pizza quatro staggioni , jako jeden z dodatków występuje karczoch- musi być dobrej jakości.
  • Róznego rodzaju pasty, pate z karczochów lub z ich dodatkiem
  • Marynowane serca z karczochów jako samodzielna przystawka lub skladnik sałatek.
karczochy
karczochy

Kiedy jest sezon na włoskie karczochy? 

Jeśli macie ochotę na świeże włoskie karczochy macie je do dyspozycji kilka razy w roku. PIerwsze zbiory trwają od marca do maja-czerwca, podczas kiedy kolejne tym razem tylko w na południu możemy dostać między październikiem a listopadem. Zbiory wiosenne oferują odmiany : Carciofo Romanesco del Lazio CHOG- karczochy rzymskie oraz fioletowe warzywa : Violetto di Chioggia. 

Jeśli chodzi o odmiany jesienne, popularne są karczochy sycylijskie.Są dość niewielkie z cylindryczną głóką bez kolców. Jest zwarty i ma zielony kolor z kilkoma fioletowymi odcieniami; smaczny i bardzo aromatyczny, stosowany zarówno po ugotowaniu, jak i na surowo.
W Apulii najpopularniejszy jest karczoch ChOG Brindisino, Jego główki kwiatowe charakteryzują się wydłużonym kształtem o fioletowo-zielonym kolorze; wewnątrz liście wydają się matowo zielone, ale są miękkie i smaczne.

Ale tak zasadniczo, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sezon na karczochy trwał cały rok. Poza szczytem można cieszyć się ich wspaniałym smakiem zamkniętym w przetworach jak marynowane serca, czy pasty warzywne. Zapraszamy do naszego sklepu ,gdzie znajdziecie bardzo ciekawe produkty z karczochów,  a także do zakładki z przepisami po inspiracje.

Cart Menu Button Image0Left Menu Icon
Your Cart