Piemont to region leżący w północno-zachodniej części Włoch. Graniczy z Francją, Doliną Aosty, Szwajcarią, Lombardią, Emilią Romanią i Ligurią. Stolicą jest Turyn, zachwycający wspaniałą barokową architekturą.  Piemont jako ważny ośrodek przemysły należy do najlepiej rozwiniętych regionów Włoch. To region górzysto-wyżynny otoczony łańcuchami Alp i Apeninów i choć nie ma dostępu do morza, jest bogaty w źródła wody.

Słynie z doskonałej kuchni i dobrych win. Kojarzony głównie z truflami i słusznie, bo stąd pochodzą najszlachetniejsze-białe, zwane tez piemonckimi. Pomimo silnych wpływów francuskich, kuchnia tego regionu nawiązuje do tradycyjnej, prostej i skromnej kuchni piemonckiej wsi. Najwięcej kulinarnych doznań można doświadczyć jesienią, kiedy to z pól zbierane są plony, a w lasach pełno jest grzybów i trufli a także dziczyzny i ptactwa.

Kuchnia piemoncka ceniona jest w całym kraju. Znanym daniem, jadanym przez alpejskich pasterzy  jest raclette (pieczone ziemniaki z ementalerem roztopionym na rozgrzanych kamieniach). Tradycyjne piemonckie przystawki to na przykład fon duta (fondue serowe), insalata di carne cruda (tatar z marynowanej wołowiny), finanziera (specjalny rodzaj gulaszu na bazie podrobów), vitello tornado(cielęcina w sosie tuńczykowym) czy bagna càuda (podawany na ciepło sos do świeżych warzyw). Niektóre z nich z powodzeniem mogłyby być podawane jako dania główne. Sałatki to często liście różnych sałat, szparagi, cebulki w sosie słodko-kwaśnym, fasola lub grzyby leśne. Warzywa często jada się na surowo, z dodatkiem sosów lub w formie zapiekanek sformati. Kwiaty cukini czy liście kapusty sabaudzkiej faszerowane mięsno-serowym nadzieniem to caponet.

Znanymi przekąskami są jeszcze ozorek, flaki i smażone nóżki wieprzowe (batsoà), a także tonno di coniglio (marynowany królik, delikatny jak tuńczyk) oraz duszone ślimaki.

Piemont to wspaniałe pola ryżowe, szczególnie okolice Vercelli i Novary, gdzie uprawia się głównie odmianę Carnaroli, dobrą na risotto z fasolą i wieprzowiną.

Znanymi wędlinami są salame alla douja (mięso wieprzowe konserwowane w specjalnych naczyniach ceramicznych, pod warstwą smalcu) oraz kiełbaski sanguinacci (przyrządzane z dodatkiem krwi). Mięso wołowe jada się duszone w czerwonym winie, pieczone, opiekane na ruszcie lub duszone z innymi gatunkami mięsa (bollito misto). Różne rodzaje mięs wraz z dodatkiem warzyw i salsa verde (sos z pietruszki, kaparów, czosnku i oliwy) lub salsa Rossa (sos ze świeżych pomidorów, ognistej papryczki peperoncino, octu, ziół , oliwy) składają się na bollito misto alla piemontese. Innym charakterystycznym daniem jest agnolotti al plin. Są to małe pierożki z farszem z wieprzowiny, mięsa cielęcego, jajek i parmezanu, zazwyczaj podawane w rosole lub z sosem na bazie mięsa.

W Piemoncie, w okolicach Novary jada się gulasz z mięsa oślego (Tapulone).

Novara, to również miejsce, gdzie produkuje się duże ilości sera Gorgonzola a także Taleggio i Grana Padano. Są one chronione znakiem DOP. Do najlepszych piemonckich serów należą : miękka Robiola di Roccaverano (wytwarzana głównie z mleka owczego) oraz Murazzano (z mleka krowiego,  z dodatkiem koźlego lub owczego). Można tu się również spotkać z ostrym serem z przerostem niebieskiej pleśni (Castelmagno), młodym serem miękkim lub dojrzewającym twardym – Bra albo podobnym nieco do niego serem  Raschera produkowanym w Alpach Nadmorskich.

Piemont charakteryzuje się największą w całym kraju uprawą orzechów laskowych. Chronione są one znakiem IGP (chronione oznaczenie geograficzne). Dodaje się je do wypieków.

Popularne są również kasztany, które jada się pieczone lub glazurowane (marrons glacés). Wśród słodkości znane są ciasteczka z mąki kukurydzianej (meliga), suflet czekoladowy lub kawowy (bonèt),  panna cotta a także  zabajone. Inną słodką specjalnością  jest jeszcze mus z sera mascarpone z rumem (Spumone piemonvese) .

Na zakończenie warto wspomnieć również o winach. Piemont jest rajem dla smakoszy szlachetnych trunków. Największą popularnością cieszy się białe, słodkie i musujące Asti oraz czerwone Barolo i Barbaresco. Piemont posiada najwięcej, bo aż 52 okręgi z prawem do produkcji apelacji DOC i DOCG, a także największą liczbę win oficjalnie klasyfikowanych.

Turyn jest światową stolicą wermutów, czyli win wzmacnianych i aromatyzowanych ziołami i przyprawami korzennymi.

Cart Menu Button Image0Left Menu Icon
Your Cart