Veneto-Wenecja Euganejska to region w północno-wschodnich Włoszech, graniczący od północy z Austrią, od wschodu z regionem Friuli-Wenecja Julijska, od południa z Emilią Romanią a od zachodu z Trydentem-Górną Adygą i Lombardią.

Stolicą jest Wenecja – najbardziej romantyczne miasto świata, położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Znana na całym świecie,  jest ważnym ośrodkiem turystycznym i kulturalnym. Z uwagi na architekturę oraz nietypowe położenie znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Veneto to region, który zadowoli każdego turystę. Znajdzie on tu i morze, i jeziora,  rzeki, góry i doliny. To również raj dla ludzi, kochających jeść.

W kuchni królują ryby i owoce morza, a wśród nich: seppie (mątwa), sarde (sardynki), dorata (leszcz) i kruche frutti misti (mieszanka smażonych rybek i krewetek).

Na uwagę zasługuje sztokfisz – solony dorsz przyrządzany na wiele sposobów. Popularna Baccala Vicentina  to zapiekana ryba,  namoczona wcześniej,  zalana mlekiem i przesmarowana masą z cebuli, sardeli, czosnku, pietruszki i parmezanu.

W głębi lądu jada się dziczyznę, wołowinę i koninę ( np. duszoną w sosie pomidorowym z dodatkiem czerwonego wina – Pastizada de Cavallo Veronese).  Popularne są również świeże a także suszone borowiki (porcini).

Charakterystycznym znakiem kuchni tego regionu jest sałata (radicchio – czerwona,  o drobnych, wydłużonych główkach) , charakteryzująca się gorzkawym smakiem, występująca w wielu odmianach. Podduszaną dodaje się często do dań mięsnych. W Treviso podczas zimy urządzany jest nawet specjalny festiwal poświęcony sałacie, a wiosną w Veneto organizowane są festiwale szparagów, również popularne w tym regionie. Spotkać można szparagi zarówno zielone jak i białe, a także dzikie zwane brusandoli. Oprócz sałaty i szparagów na stołach zobaczyć można wiele innych warzyw i owoców, a także ziół (np. śliwki amoirzepa raperonzoliczarne figigłówki maku czerwonego rosolinezioła Cuma i tarassaco).

Na uwagę zasługuje również mięso rasowej trzody chlewnej, z którego wytwarza się kiełbasę luganega i miekkie salami soppressa. Godna uwagi jest również szynka suszona na powietrzu Prosciutto del Veneto.

Kuchnia regionalna serwuje takie potrawy jak: zając w sosie winnym, gołębie z polentą, żaby smażone z dodatkiem win Raboso, gotowana fasola z ziołami, raki i homary słodkowodne,   

Wśród deserów warto wspomnieć o babce z Werony – Pandoro-Veroneze oraz ciasteczkach z Vicenzy  – Bussola Vicentino (okrągłe ciasteczka z dziurką z dodatkiem marsali, grappy albo anyżówki).

W kuchni tego regionu częściej wykorzystuje się masło niż oliwę. Gaje oliwne można spotkać tylko w południowej części regionu, nad jeziorem Garda. Tam również spotkamy uprawy winorośli.

Znanymi winami są – czerwona Valpolicella i musujące prosecco. Miasteczko Bassano del Grappa to miejsce, gdzie wytwarza się Grappę, mocny destylat z winnych wytłoczyn. Zarówno Grappa jak i wina mają zastosowanie jako dodatek do potraw czy deserów (np, lodów).

Cart Menu Button Image0Left Menu Icon
Your Cart