Galette pochodzi z Francji, gdzie jadana jest zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Przypomina naszą kruchą tartę, różnicę stanowi sposób wykończenia: tarta ma zazwyczaj na wierzchu kratkę z ciasta. Galete natomiast na środku ma “okienko” a dookoła warstwę ciasta. W naszym przepisie część mąki pszennej zastąpiliśmy gryczaną, a część masła- kaczym tłuszczem. Dzięki czemu ciasto po upieczeniu jest jeszcze bardziej kruche.
Przepis na galette z migdałowym frangipane i czerwonymi pomarańczami
Rola migdałowego nadzienia w deserze jest nie do przecenienia i nie warto z niego rezygnować. Daje ono nie tylko smak, ale też wchłania nadmiar soku z pomarańczy dzięki temu ciasto nie będzie namiękać i pozostanie kruche.
Składniki na ciasto:
- 200 g mąki pszennej ( u nas typ 00) i 50 g mąki gryczanej
- 170 g zimnego masła ( lub 120 g masła i 50 g kaczego smalcu)
- 1 łyżka cuku
- szczypta soli
- 1 jajko
- skórka z 1 pomarańczy
- 1 łyżka zimnej wody
Przygotowanie:
Wszystkie składniki ciasta szybko zagnieść lub wymieszać mieszadłem miksera (hakiem) do uzyskania plastycznej masy. Z ciasta formujemy kulę, owijamy folią i wkładamy do lodówki na minimum dwie godziny.
- 50 g cukru
- 50 g masła
- 1,5 łyżki mąki
- 1 jajo
- 60 g mielonych migdałów
- mała szczypta soli
- skórka z pomarańczy
- 2 średniej wielkości pomarańcze obrane ze skórek pokrojone w 7 mm plastry
- dodatkowe jajko do posmarowania ciasta
masło ucieramy z cukrem i skórką pomarańczową, dodajemy jajko i mąkę, migdały i na końcu sól. Ucieramy na gładką masę.
Złożenie i pieczenie :
Ciasto wałkujemy na papierze do pieczenia tak aby otrzymać koło nieco większe od naszej formy do tart. Zostawiamy ok 2 cm “marginesu”. Delikatnie przekładamy ciasto razem z papierem do formy. Na ciasto rozkładamy masę, i pokrojone w plastry pomarańcze. Zawijamy zewnętrzne brzegi do środka tak, żeby powstało okrągłe “okienko”. Ciasto smarujemy rozbełtanym jajkiem i posypujemy grubym cukrem.
Pieczemy 45 minut w temperaturze 190 stopni.