Obowiązkowa na włoskim świątecznym stole. Może być okrągła z naciętym wizerunkiem gwiazdy z rodzynkami i skórką pomarańczową, albo posypana cukrem pudrem w kształcie stojącej choinki. Która lepsza? Którą wybrać zwłaszcza jeśli chcemy spóbować tego smakołyku po raz pierwszy? Wyboru nie ułatwia coraz bogatsza oferta sklepów, które proponują babki już nie tylko z rodzynkami, ale z całą gamą kremów i nadzienia w wielu wariantach smakowych.
Czym różni się panettone od pandoro?
Tak,jak wspominaliśmy, różnice są subtelne. Panettone jest okrągła, z mocno spieczoną skórką, lekko naciętą w kształt gwiazdy. Środek ma puszysty, znajdziemy w nim rodzynki, skórkę pomarańczową, kandyzowane owoce. Pandoro jest bardziej zbita w środku, gładka, kształtem przypomina choinkę. Do każdego opakowania dołączona jest saszetka z cukrem pudrem, którym można posypać ciasto.
Krótka historia panettone
Legend o powstaniu panettone jest kilka.Wszystkie odnoszą się do czasów Śrendiowiecza, a ich wspólnym mianownikiem jest oczywiście: przypadek;)
Jedna z nich głosi, że podczas jednego z przyjęć na dworze mediolanskiego księcia: Ludovico Sforzy, jeden z kucharzy przypalił chleb. Kucharz był kreatwyny i bał się kary więc do pozostałego nie wypieczonego jeszcze ciasta dodał masło, jaja cukier i rodzynki żeby zwiększyć jego ilość. Powstał wypiek, który od imienia kucharza: Toniego nazwano „pan del Toni„ .
W innej legendzie Toni jest mediolańskim piekarzem, którego córka: Aldagisa darzy wielka miłością Unghetto- syna zamożnych sąsiadów. Spotykają się potajemnie, bo rodzice Unghetta są przeciwni związkowi syna z ubogą córką piekarza. Unghetto jednak nie poddaje się i pomaga Toniemu wzbogacić jego wypieki korzystając z pomysłów podpatrzonych na wielkopańskich stołach. Dodają więc słodkie dodatki jak miód, cukier i rodzynki. Potem kandyzowane pomarańcze i cytron. Chleb Toniego czyli Pan del Tone zyskuje wreszcie rozgłos.
Według źródeł historycznych, Panettone powstało poprzez stopniowe wzbogacanie chleba pozostawianego na kuchennych stołach w Wigilię. Każdy chleb z czasem miał różnego rodzaju dodatki, jak rodzynki, kawałki słodkiej dyni ,czy skórki pomarańczowe. Gospodarz domu rozdzielał chleb między domowników a następnie z każdego bochenka kawałek pozostawiał i przechowywał aż do dnia św Błażeja, czyli 3-go lutego, kiedy zjedzenie tego kawałka miało pomóc odpędzić choroby. Bochenek chleba to po włosku panetto, a chleb, który z czasem był coraz większy, nazwano panettone dodając przyrostek : – one oznaczający coś dużego.
To, co łączy zarówno legendy jak i historyczne powstawanie panettone , to miejsce pochodzenia – włoski Mediolan.

Krótka historia Pandoro
Pandoro nie ma aż tak bogatej historii z legendami w tle. Uważa się, że na włoskich stołach pojawiła się w okresie Renesansu w Republice Weneckiej jako stożkowe ciasto pokryte złotymi listkami stąd jego nazwa Pan de Oro. Według niektórych źródeł inspiracją do wypieku ciasta była francuska Brioszka, inne z kolei podają, że bliżej mu do wiedeńskiego chleba.
Obie babki od czasów ich powstania znacznie ewaluowały. Dziś we Włoszech rocznie produkuje się ok 50 mln szt babek coraz bardziej wymyślnych i wyepłnionych coraz to bardziej wyrafinowanymi nadzieniami,

Loison- włoski producent słodyczy i świątecznych babek
Kiedy szukaliśmy najlepszego naszym zdaniem producenta panettoe i pandoro, trafiliśy na firmę Loison. Swe początki notuje ona jeszcze w latach przedwojennych, kiedy powstała najpierw jako niewielka piekarnia. Z ofertą ciast i tortów jej właściciel rozpoczął działalność cukierniczą w roku 1945. Obecnie przedsiębiorstwem kieruje już trzecie pokolenie rodziny: Dario Loison, który wraz z Sonią Pillą dbają zarówno o kubki smakowe swoich klientów jak również o estetykę produktów, opakowań ale też miejsc, w których się je podaje jak kawiarnie, czy sklepiki.
Dario Loison to umysł pogrążony w ciągłym poszukiwaniu nowych smaków, ale też nieoczywistych połączeń .W babkach panettone znajdziemy więc lukrecję, czy zieloną herbatę albo szafran. Jego królestwem jest laboratorium Loison, gdzie niemal mieszka.
Sonia Pilla to romantyczna i nostalgiczna dusza, która stworzyła styl Loison. Sonia w istocie odpowiada za wizerunek i wszystkie piękne opakowania oraz wnętrza sklepików i kawiarni, które współpracują z marką.
Zobacz babki, które w tym roku zachwyciły włoskich klientów, mam nadzieję, że Tobie również przypadną do gustu,