Liguria to niezwykły region rozciągnięty między wodą, a górami odgradzającymi ją od Piemontu.
Leży w północno-zachodnich Włoszech nad Morzem Liguryjskim. Graniczy z Francją oraz regionami: Piemont, Emilia-Romania i Toskania. Bardzo atrakcyjny turystycznie obszar, głównie za sprawą cudownych, zapierających dech w piersiach morskich urwisk, stromych, skalistych zboczy, plaży i morza.
Kuchnie Ligurii tworzą potrawy rybne,
Kuchnia Ligurii jest niezwykle smakowita, a tradycję kulinarną tworzą potrawy rybne, zwłaszcza tuńczyk, makrele, sardynki oraz owoce morza. Ryby jadane są tutaj na wiele sposobów – gotowane, smażone, pieczone oraz duszone w winie. W restauracjach serwuje się krewetki, małże, okonia morskiego, ostrygi, langusty, a także cappon margo(chudy kapłon). Jest to ogromnych rozmiarów sałatka z dużą ilością przeróżnych warzyw oraz owoców morza i ryb, skropionych sosem na bazie oliwy i sardeli. Specjalnym daniem jest gianchetti zwane też bianchetti (małe anchois i sardynki, dostępne przez bardzo krótki okres w roku). Popularne są rozmaite zupy rybne, gotowane z kałamarnic, małż i innych owoców morza oraz wiele potraw z anchois i sardynkami (zarówno świeżymi jak i konserwowanymi). Będąc w Ligurii warto spróbować sardynek marynowanych w soku z cytryny a także małż czy krabów podawanych z miejscowym makaronem. W wielu restauracjach zamówić można takie dania jak: burrida di seppe (rosół z kałamarnicy), carpione (ryba w marynacie z olejem i ziołami), beccala (solony dorsz), burrida (potrawka z róznych ryb, z warzywami oraz grzybami i orzechami włoskimi).
Symbolem Ligurii jest pesto
Pesto to zielony sos, którego głównym składnikiem jest świeża bazylia, a także oliwa, czosnek, orzeszki pinii i ostry ser (parmezan i peccorino). Składniki te miały chronić na morzu przed szkorbutem. Pesto jest doskonałym dodatkiem do makaronów, zup, sosów oraz grillowanych warzyw. Ze względu na miejsce sporządzania może być albo ciemniejsze i bardziej intensywne (okolice bliżej Prowansji) albo jaśniejsze i łagodniejsze (bliżej Genui). Najczęściej dodawane jest do trenette(cienki makaron) i trionfe (małe spiralne gnochetti).
Liguria zajmuje czołowe miejsce, jeśli chodzi o wyrób makaronu (obecnie najczęściej z mąki pszennej).
Godne polecenia są również dania mięsne. Należą do nich: saltinbocca z mięsa cielęcego oraz Cima alla genovese, rodzaj rolady cielęcej z farszem z jajek, groszku, sera i cielęcej grasicy.
Alternatywę dla mięs stanowi rattatuia czyli cukinia, papryka, bakłażany, fasolka szparagowa, pomidory i zioła duszone w oliwie, która w Ligurii jest wyjątkowo dobrej jakości (oznaczona chronioną nazwą Riviera Ligure DOP).
Warto spróbować płaskiego chleba z dołeczkami (foccacia), skropionego oliwą, często posypywanego szałwią i rozmarynem a także pen dolce (słodkiego chleba z dodatkiem suszonych owoców, orzechów i kandyzowanych skórek).
Produkcja wina Sciacchetrà
Produkcja wina w tym regionie Włoch jest dość ograniczona ze względu na położenie geograficzne. Uprawa winorośli jest tu nie lada wyzwaniem. Jednak nie oznacza to, że wina Ligurii nie są warte zachodu. Przykładem jest białe wino Sciacchetrà, występujące w wersji wytrawnej bądź słodkiej. Pochodzi z nadmorskich tarasów Cinque Terre –wpisanych na listę UNESCO pięciu miasteczek sąsiadujących ze sobą, sprawiających wrażenie przyklejonych do stromych, skalistych zboczy i uwieszonych nad morzem.
Rejon Colli di Luni znany jest z białego wina Vermentino. Innymi winami Ligurii są białe wino Pigato i Vermentino oraz czerwone Rossese di Dolceacqua i Ormeasco.
Ciekawostkami są lokalne wina, które zwykle pija się jako wina młode się na miejscu, w winnicy. Należą do nich Bruzzeto i Granaccia, Coronata i Lumassina są winami unikatowymi, których nie spotkamy nigdzie poza Ligurią.